Kommenteeri

Paadiõnnetus. Stsenaarium.

Tänases blogipostis toome teieni ühe võimaliku õnnetuse stsenaariumi, kus sõltuvalt abistajate arvust võib olla mitu samaaegset tegevust või siis olukordi, kus tuleb võtta vastu ka raskeid otsuseid. Õnnetuse stsenaariumis oleme kasutanud erinevaid tooteid meie enda valikust, Mohni üheks fookuseks on simulatsiooni ja treeningvahendite pakkumine erinevatele päästeala spetsialistidele.
Enne sadamasse sissesõitu kiilus mootorpaadil rool kinni, ja seetõttu toimus enne kaldale jõudmist kokkupõrge veealuse objektiga. Paadist kukuvad välja üks täiskasvanu ja laps. Lapsel on seljas erk ujuvust toetav ülikond, lisaks ka päästevest, kuid täiskasvanu on tumedates riietes ning ta on päästevestita.
  • Kannatanutena soovitame kasutada inimene üle parda mannekeeni (Man Overboard mannekeen, oranži värvi, jäljendab päästevestiga või päästeülikonnaga vette kukkunut) ning vee otsingu ja pääste mannekeeni (Search and Rescue mannekeen, musta värvi, jäljendab ilma päästevestita, tumedates riietes täiskasvanud inimest).

Paadijuht sai kokkupõrke tulemusel terviserikke ja vajus kokku. Juhi ja kontrollita, kuid
jätkuvalt töötava mootoriga paat rammis sadamasilda. Kokkupõrke kohas oli järgmise väljasõidu tarbeks ootamas kanister kütusega, see süttis õnnetuse tulemusel põlema.

Õnnetust näeb pealt kolmene seltskond, kes teeb ettevalmistusi merele minekuks. Nad ruttavad appi. Käigult sünnib esmane päästeplaan.

Kaks abistajat haaravad paadist kaasa tulekustuti ja kustutavad kiiresti süttinud tulekahju. Kuna abistajad oskavad osutada esmaabi, tuvastavad nad esmase kannatanu hindamise käigus, et paadijuht on teadvuseta ning tal puuduvad nii pulss kui hingamine. Kuna paadis ei ole võimalik kardiopulmonaalset elustamist teostada, siis otsustatakse kannatanu paadis oleva presendist katte abil paadisillale tõsta. Tegevustega samal ajal helistatakse ka 112 ja teatatakse õnnetusest, ja et nad ei suuda tuvastada vette kukkunud täiskasvanu asukohta. 112 lubab saata abi, kuid kuna õnnetus juhtus kõrvalises kohas, siis ei ole tead, kui kiiresti abi saabub.

  • Soovitame kasutada Ruth Lee CPR mannekeeni koos Laerdali Little Anne või Simulaids Brad torsoga. Mannekeeni keha ei karda niiskust ja pritsivat vett, kui torsod ei ole mõeldud märjas keskkonnas kasutamiseks. Mannekeeni keha kaitseb torsot niiskuse ja väiksema vee eest. Alternatiivselt võib kasutada ka mõnda teist Ruth Lee mannekeeni, kuid nende puhul saab kardiopulmonaalset elustamist vaid jäljendada.

Samal ajal võtab kolmas abistaja väljasõiduvalmis mootorpaadi ja sõidab mitte kaugel kaldast hulpiva lapse juurde, et ta kaldale tuua. Laps on veest välja tõstes teadvusetu, kuid hingab ja pulss on ühtlane.

Aga kus on kolmas täiskasvanu, arvatavasti veest päästetud lapse isa? Lahesopp piirneb madala pilliroogu kasvanud alaga? Kuidas tema leida? Kohe-kohe on jõuab kohale suur vihmasadu. Kuidas kaitsta kannatanuid ja abistajaid ilmastikutingimuste eest?

Kuigi paadijuht on pärast CPR-i teadvusel, pulss ja hingamine on ühtlased, siis tema liigutamise asemel kindlam püsida paadisillal ja oodata evakuatsiooni.

Õnneks on abistajatel kaasas mobiilne varjualune ja see otsustatakse püstitada samasse paadisillale. Nii paadijuht, kui laps pääsevad varju alla ning üks abistajatest jääb nende juurde.

Kas päästjad on teel? Abistajad on teinud kahe kannatanu aitamiseks enda poolt kõik võimaliku olemasolevate ja improviseeritud vahenditega. Nüüd jääb vaid oodata 112 poolt lubatud päästjate saabumist.

P.S. Seda stsenaariumit on lihtne täiendada, lisades nii elemente, kui kaasates erinevaid osapooli. Kus kohast ja kuidas otsida seni kadunud kolmandat paadilist? Kas päästjatel on termokaamerad, kas saadetakse päästekopter? Oleks ju üheks võimaluseks kadunud inimest otsida nii veest, kui roostikust soojusjälje järgi.

Lõpetuseks
Korrapäraselt harjutavate päästjatena satub teile kindlasti ette erinevaid mõeldavaid ja mittemõeldavaid olukordi. Treeningutel, ja päris elus. Parim, mida teha saab, on olla valmis. Meie soovitus on treeningutel kasutada võimalikult elulähedasi lahendusi parima tulemuse jaoks. Ja seda osalejate jaoks ohutult.

Mohnis püüame teile nii treeningvahendite, kui ka igapäevaste töövahendite valikul abiks olla. Kuidas harjutada laste päästmist ohuolukordadest? Kui täiskasvanu rolli nt ligi nullkraadises merevees võib siniseks külmunult etendada ka vapper vabatahtlik, siis kuidas lapsega?

Võtke ühendust, saame kokku, joome tassi kuuma kohvi ja räägime erinevatest võimalustest, mida meie tooted pakuvad, lähemalt.

Lisa kommentaar

Email again: